Titulní obrázek

Corvette Stingray má originální zavírání zavazadlového prostoru

Již jsme vás informovali o přednostech nového modelu automobilky Chevrolet - Corevette C7. Dalším důležitým faktem je efektivní zavírání zavazadlového prostoru.

Nový osmiválci svými parametry zastíní i mnohé špičkové evropské motory. Pozornost si však zaslouží i další technická řešení, která moderní americký osmiválcový sporťák používá. Corvette má hliníkovou nosnou strukturu (ta je o 44,5 kilogramu lehčí než u předchozí generace), řadu povrchových panelů z uhlíkových vláken nebo třeba plně digitální přístrojový štít, který zcela nahradil obyčejné analogové budíky.

Aby se dalo lépe zavřít víko kufru, má nová Corvette Stingray speciální klapku. Ta se otevře po otevření víka a při jeho zaklapnutí je tímto otvorem vytlačen přebytečný vzduch, jehož stlačení by jinak vyvolalo při zavírání kufru zbytečný odpor. Víko se tak nejen snáze a jistěji zavírá, ale do kabiny se navíc nepřenáší tlaková vlna, vyvolaná zavřením zavazadlového prostoru. To je jistě příjemné pro případného pasažéra.

Pokud si pořizujete nové vozidlo nezapomeňte na jeho pojištění. Pojištění vozidla se skládá se zákonného pojištění vozidla, tedy z povinného ručení a z havarijního pojištění vozidla. Informace o typech pojištění, spoluúčastech či připojištěních najdete na specializovaném serveru Srovnávač.cz. Naleznete zde také online kalkulačku povinného ručení.

Výrobci použili drát ze speciálního chytrého materiálu. Jde o takzvanou slitinu s tvarovou pamětí. Typicky jde o směs mědi, hliníku a niklu nebo niklu a titanu. Drát z tohoto materiálu může v případě vnějších podnětů měnit tvar. Takovým podnětem může být změna teploty, průchod elektrického proudu, tlak nebo změna magnetického pole.

Pro Corvette zvolili inženýři změnu pomocí průchodu elektrického proudu. Při otevření víka se slitina rychle ohřeje a změní tvar tak, že při tom otevře právě onu klapku. Jakmile je víko zavřeno, elektrický proud přestane součástkou procházet a ta se opět prudce ochladí a klapka se zavře.

Systém v Corvette je vlastně takovým počátečním experimentem toho, jak se nová technika osvědčí a zda bude vhodná k dalšímu použití.