Titulní obrázek

Corvetta je zpět!

Na právě probíhajícím autosalonu v Detroitu představila automobilka General Motors žhavou novinku Chevrolet Corvette. Model se jmenuje Stingray. Podle dosavadních předpokladů by měl obohatit trh letos na podzim.

Šéf GM Dan Akerson označil novou corvettu za důkaz definitivního zotavení firmy z bankrotu a svědectví, že společnost je ochotna zdravě riskovat.

Vývoj nového modelu zdržovaly zostřené vládní regulace spolu s dočasným bankrotem GM v roce 2009. Americký král silnic dostal nový atraktivní vzhled a lehčí materiály a vývojáři se vyrovnali i s vládními požadavky na spotřebu. Stingray má karosérii z hliníku místo oceli, využívá uhlíková vlákna a kompozitní materiály. Kvůli vládní regulaci bezpečnosti ovšem i tak váží o něco víc než 1 451 kilogramů, které má současný základní model.

Kapota a odnímatelný střešní panel jsou z uhlíkových vláken, dveře, zadní panely a podvozkové panely z uhlíkových nanokompozitů, rám z hliníku. Rozložení hmotnosti mezi nápravy je 50:50.

Stingray s osmiválcem objemu 6,2 litru a s výkonem 450 koní zrychlí z nuly na 100 kilometrů za hodinu za necelé čtyři sekundy. Tradiční "small block" umístěný vpředu je vybavený systémem vypínání poloviny válců, když motor nepracuje pod plnou zátěží, a měl by výrazně snížit spotřebu. Osmiválec motoráři vybavili přímým vstřikováním paliva a kontinuálním variabilním časováním ventilů.

Povinné ručení online: neobíhejte pojišťovny a nezvěte si domů pojišťovací poradce? Využijte sjednání povinného ručení online přes internet. Ušetříte drahocenný čas, v kalkulátoru pojištění naleznete optimální sazbu pro vaše vozidlo a navíc výrazně ušetříte.

Stingray také dostává novou sedmistupňovou manuální převodovku, která musí přenést až 610 newtonmetrů točivého momentu.

Interiér má působit dojmem kokpitu letadla. Pro řidiče je připraven pětipolohový volič jízdních režimů, který mění 12 prvků, hlavně odezvu plynového pedálu a benevolentnost stabilizačního systému.

Pro nového stingraye připravili vývojáři i Performance Package, určený pro jízdu na okruzích. Je v něm diferenciál s elektronicky omezeným prokluzem, mazací systém se suchou vanou, vylepšené chlazení brzd, diferenciálu a převodovky a originální aerodynamické doplňky, které vylepší stabilitu ve vysokých rychlostech.

Cenu nové corvetty zatím GM neoznámila, zástupci automobilky ale naznačili, že bude zhruba stejná jako u dosavadní verze. Ta se prodává od 50 000 dolarů (960 tisíc korun) a cena se může podle výbavy vyšplhat až na 112 600 dolarů, tedy 2,16 milionu Kč.